Izračun (štetje) nadštihov in podštihov v določenem kontraktu (končni pogodbi)
Bridž igre, ki z licitacijo in odgiravanjem prinašajo veliko Match Points
Just play bridge
Rating lestvice Bridge zveze Slovenije
Rating lestvica Bridge zveze Slovenije predstavlja pregled uspešnosti registriranih igralcev na tekmovalnih turnirjih v posamezni sezoni. Na podlagi rezultatov se izračuna številčni pokazatelj – rating, ki odraža kakovost in konstantnost igre posameznika. Ta lestvica omogoča primerjavo med igralci ter sledenje osebnemu napredku skozi sezono. Namenjena je tako igralcem kot klubom in organizatorjem tekmovanj. Več …
Odložitev adutiranja
1. Rezanje s krajšimi aduti | PBN |

Imamo 2 zgubitka v srcu. Ta srca moramo rezati s krajšimi adut, preden odigramo adute v pikih.
2. Odmet zgubitkov (luzerjev) v stranski barvi (1. primer) | PBN |

Pred igranjem adutov, ukrepamo glede zgubitkov. Potencial imamo v piku, na drugi strani imamo enojca. Dva zgubitka (kari) lahko odvržemo.
3. Odmet zgubitkov (luzerjev) v stranski barvi (2. primer) | PBN |

V piku imamo 1 zgubitek. V srcu imamo 3 zgubitke. Smo padli kontrakt. Ker smo dobili uvodno atako, lahko poskrbimo za zgubitke v srcu. Ker lahko 3. karo že režejo, igramo as križ (imamo več kar kot križev; verjetnost, da bodo rezali je majhna v križu, ker imamo skupaj samo 5 kart). Na 3. križ srce damo odmečemo srce. Igramo pika. Naj pridejo v štih z asom. Vzamejo 2 srci. Karte pokažemo, ker nimamo več zgubitkov.
4. Vzpostavitev stranske barve (1. primer) | PBN |

V kari imamo 3 zgubitke. 1 zgubitek imamo v križu. Kaj lahko naredimo, da odvržemo križa ali karo. Srca bomo enkrat rezali. Zadnji dve bosta štih (odvržemo 2 kari). Srce moramo razviti, preden adutiramo. Adute moramo čuvati, da imamo prehod iz roke na mizo. Ker je ataka kara kralj nam vzamejo 3 štihe. Ne smemo dati križ štiha. Razvijamo srce: as srce, kralj srce. Z 2 adutno gremo do osemke. Režemo z visokim, da imamo nizke za prehode na drugo stran. Z adutom gremo na drugo stran. Igramo srce. Porežemo še z damo. Pridemo na drugo stran. Na zadnje srce odrvržemo križa. Da bosta nasprotnika imela vsaj 2 karti v srcu, je verjetnost 90 %. Razdelitev kart pri nasprotniki 5:1, je verjetnost manj kot 10 %. Na koncu režemo srca s pikovo damo. Pridemo z zadnjim adutom. Na zadnje srce odvržemo križa. V igri z adutom lahko razvijamo barvo tudi z rezanjem. Moramo vzpostaviti srce barvo.
5. Vzpostavitev stranske barve (2. primer) | PBN |

Imamo vse visoke adute. 2 zgubitka sta v karah. Imamo 3 zgubitke v pikih. 5 karta ni zgubitek. Na mizi imamo 2 karti v piku, kar omogoča v nadaljevanju rezanje pikov s srcem.
6. Navzkrižno rezanje | PBN |

Adute imamo v srcih v obeh listih. V enem listu imamo singel pika. V drugem listu pa singel križ. Če bomo pravilno odigrali navzkrižno rezanje, bomo naredili 12 štihov. Katera je 4. barva? Kara. Preden začnemo z navkrižnim rezanjem, moramo odigrati asa karo in kralja karo. Začnemo rezat barvo, ki jo imamo daljšo (najprej križe, nato pike). Sledi odigravanje as križ, križ. Križ, ki ga porežemo z adutom (srce). Pik, ki ga porežemo z adutom itd. Na koncu nasprotnikom ostanejo aduti, zato moramo najprej iz 4. barve odigrati visoke figure, da naredimo štihe.
Odložitev adutiranja | DOCX |
Primeri za adutiranje
1. IzsilitI moramo visoko figuro pri nasprotnikih, da razvijemo barvo | PBN |

Igramo npr. kralj križ, da nasprotniki igrajo as križ (izbili smo asa križ) . Na križ odvržemo zgubitek npr. v piku.
2. Z rezanjem razvijemo stransko barvo | PBN |

Z rezanjem želimo razviti dolgo barvo. Bomo 1 ali 2 rezali. Naslednje karte bodo postali štihi in bomo na njih odmetali karte, ki so zgubitki. Na north imamo 5 kar. Dobimo dva vzetka (A, K). Naslednjo karo porežemo. Ker so kare pri nasprotnikih razdeljene 3-3. Lahko na naslednje kare odmetavamo križe.
3. Impasirane z rezanjem 1. primer | PBN |

Impasiranje z rezanjem (ang. “finesse with ruffing” ali “finesse and ruff”) pomeni, da imamo v enem listu veliko figur t.i. potencial. V drugem listu pa običajno enojec ali sploh nimamo te barve. Če bomo figure rezali, ne bo koristi (z rezanjem z dolgimi aduti nič ne pridobimo). Potencial figur moramo izkoristiti, npr. v pikih. Npr. na pike odmečemo križe.
Ključna ideja: Ne reži barve, kjer imaš potencial. Namesto tega odmetavaj zgubitke iz drugih barv.
4. impasiranje z rezanjem 2. primer | PBN |

Imamo 9 visokih štihov. Potencialni zgubitki (2x♦, 2x♣. Dodatne štihe lahko naredimo z razvitjem ♥ barve. Na tri visoke ♥, potem odvržemo zgubitke v ♣ ali v ♦ barvi.
5. Eliminacija z izsiljenjem | PBN |

Karo je možno impasirati ne eno ali drugo stran. Križu nič ne izgubljamo. Potencialni zgubitek v piku. Če so razdeljeni 3-1 bomo dali 1 štih. Asa in kralja je treba adutirati 2-krat. Ugotovimo, da je imel eden od nasprotnikov 3 adute. Izgubili bomo štih v piku. Posledično ne smemo izgubiti štiha v kari. Nasprotniki bodo morali igrati v kari. Impas je 100 %. Ne adutiramo, ko je zunaj 1 visok adut. Glede na eliminacijo moramo pripraviti situacijo. Ko bo nasprotnik prišel v štih, bo lahko vrnil samo karo. Barvi, ki sta preostali npr. križ, srce ne smemo več imeti te barve. Vzeli smo dva pika, igrali križ do kralja, križa bomo rezali. Križev ne bo več. Potrebno je še 3 srčka potegniti. Srcev nimamo več. Imamo samo še pike in kare. Eden od nasprotnikov ima pik damo. Igramo pika. Pride nasprotnik v štih. Če bo vrgel karo, nam bo prinesel impas, ki je na obeh straneh. Če bo prinesel srce ali križa. Bomo nekaj odmetali npr. karo. V drugem listu bomo rezali. Lahko pa ima nasprotnik tudi dvojno praznino.
Adutiranje | DOCX |
Mobilna aplikacija za organizacijo turnirjev BriAn
Kako začnemo z aplikacijo BriAn, brez vnašanja rezultata in samo začetek za vnašanje parov |WMV| -> Spletna povezava do aplikacije BriAn
Aplikacija je brezplačna le za razporeditev igralcev in bordov. Vnašanje rezultatov pa je brezplačno samo do določenega zneska kreditov. Nato jih je treba plačevati.

Vizualni prikaz Blackwood konvencije
Na povezavi: https://sesgs.si/dokumenti/blackwood-slike-26325.pdf dobite vizualni prikaz Blackwood konvencije

Naključna nihanja v parskem tekmovanju
Naključna nihanja v parskih tekmovanjih
V parskih tekmovanjih (torej, ko vsak par igra proti več različnim nasprotnikom na različnih mizah) so naključna nihanja zelo pomembna, saj lahko močno vplivajo na končni rezultat.
Glavni viri naključnih nihanj v parskem bridžu
- Različna kakovost nasprotnikov
- Če en par igra proti šibkim nasprotnikom, ki naredijo veliko napak, lahko dobi boljše rezultate, ne zaradi svoje odlične igre, ampak zaradi napak nasprotnikov.
- Drug par, ki igra iste delitve proti močno discipliniranim igralcem, ne bo imel takih priložnosti in bo lahko dosegel slabši rezultat, čeprav je igral enako dobro.
- Različna obramba na drugih mizah
- V parskih tekmovanjih vsi igrajo iste razdelitve, vendar se lahko obrambe močno razlikujejo.
- Če en par brani zelo agresivno in premaga pogodbo nasprotnikov, medtem ko na drugih mizah igralci ne igrajo tako ostro, bo ta par dobil preveliko nagrado samo zaradi sloga obrambe.
- Sreča pri delitvi kart
- Če en par pogosto dobi ugodne roke, kjer je enostavno najti dobro pogodbo, bo lažje dosegel dobre rezultate.
- Drug par lahko prejme več obrambnih rok, kar pomeni, da nimajo toliko priložnosti za dober napad, s čimer lahko izgubijo točke, čeprav igrajo brez napak.
- Neenakomerna distribucija točk pri nasprotnikih
- Če igralec, ki sedi na desni strani, pogosto odpira močne roke, bo imel drug igralec težave z napadanjem in bo pogosto v slabšem položaju.
- Na drugi mizi se lahko ista razdelitev igra drugače in drug par lahko doseže boljši rezultat samo zaradi sreče v zaporedju licitiranja.
Kako se naključna nihanja zmanjšajo v parskih turnirjih?
- Matchpoints (MP) točkovanje
- V parskih tekmovanjih se pogosto uporablja Matchpoints sistem, kjer se vsak rezultat primerja z vsemi drugimi pari, ki so igrali isto razdelitev.
- To zmanjša vpliv enkratnih napak ali sreče, saj se rezultati normalizirajo na podlagi celotne skupine.
- Veliko število delitev
- Bolj kot je turnir dolg (več delitev), bolj se zmanjša vpliv sreče. Na krajših turnirjih lahko srečne delitve močno odločajo o zmagovalcu, na daljših turnirjih pa se kakovost igre bolj izrazi.
- Uporaba “barometer scoring”
- Pri nekaterih večjih turnirjih se uporablja barometer sistem, kjer igralci sproti vidijo rezultate drugih in se lahko prilagodijo.
- To omogoča bolj dinamično igro in manj nepričakovanih presenečenj zaradi naključnih nihanj.
- Švicar ali Mitchell sistem
- V nekaterih turnirjih se uporabljajo različni sistemi sedežnega reda, ki zagotovijo, da pari igrajo proti različnim nasprotnikom in ne vedno proti istim parom.
- Tako se zmanjšajo prednosti ali slabosti, ki bi jih imeli zaradi izjemno močnih ali šibkih nasprotnikov.
Zaključek
Naključna nihanja so neizogiben del parskih tekmovanj v bridžu, vendar jih lahko organizatorji in igralci zmanjšajo z dobrimi sistemi točkovanja, premišljenim sedežnim redom in zadostnim številom odigranih delitev. Matchpoints sistem je eden izmed najboljših načinov za zmanjšanje vpliva sreče in zagotavljanje, da na koncu zmaga najbolj dosleden par.