NADKLICI & INFORMATIVNA KONTRA (TEORIJA)

1. NADKLICI (VMEŠAVANJE)

Licitacija je lahko motena, če licitirata oba para. Kadar igralec odpre licitacijo, nasprotnikom ni treba pasirati. Licitiranju po nasprotnikovem odprtju pravimo vmešavanje, napovedim pa nadklici. Slednji pogosto olajšajo obrambo, nasprotnikom pa otežijo licitacijo. Kljub temu se jih moramo lotiti z določeno mero previdnosti, saj si z njimi kaj lahko tudi škodimo.

Za nadklic v barvi na nivoju ena rabimo 10+ točk in vsaj petkartno barvo.

Nadkličemo lahko tudi 1 NT. S tem pokažemo enako moč kot pri odprtju 1 NT (15–17
točk), uravnoteženo roko in zadržek v barvi odprtja (Slika 1).

Slika 1: Nadklici (Vmešavanje)

OSNOVNE KARAKTERISTIKE NADKLICEV IN ODZIVI PO PARTNERJEVEM NADKLICU NA NIVOJU 1

2. INFORMATIVNA KONTRA

V določenih okoliščinah bi po nasprotnikovem odprtju radi licitirali. Za vmešavanje rabimo vsaj petkartno barvo. Včasih imamo močno roko, a nobene barve z več kot štirimi kartami – takrat lahko uporabimo govor “kontra” pokažemo pa ga z rdečo kartico, na kateri je velik X. Kontro odprtja imenujemo informativna kontra, z njo pa sporočimo partnerju, da imamo:
– vsaj po tri karte v vsaki nelicitirani barvi in
– 12+ točk, torej moč običajnega odprtja na nivoju 1 v barvi.

Kontra je govor in ne napoved (Slika 2).

Slika 2: Informativna kontra
Slika 2: Odziv na informativno kontro

Kadar v odzivu na partnerjevo kontro skočimo na nivo tri ali štiri, imamo običajno pet kart v tej barvi, kljub temu, da naša napoved obljublja le štiri karte (Slika 3).

INFORMATIVNA KONTRA (PODROBNO)

3. KAZENSKA KONTRA

Informativna kontra od partnerja običajno terja, da licitira, vendar se v določenih okoliščinah lahko odloči, da pasira. Kontrakt v kontri prinese paru v obrambi več točk, če ga izvajalec ne uspe narediti, vendar bo večji tudi izvajalčev zaslužek, če bo uspešen. Informativno kontro lahko pasiramo samo in edino takrat, kadar imamo dolgo in močno adutno barvo (Slika 3).

Slika 3: Kazenska kontra